Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej. Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Powszechnie przyjmuje się, że była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787r.) nowoczesna, spisana konstytucja.


W dniu 30 kwietnia 2024 roku, w związku z obchodami 233. rocznicy tego wydarzenia, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Uczniowie klasy Vc, pod kierunkiem pani Ireny Wojtach, przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli dramatyczne losy narodu polskiego, utratę niepodległości, rozbiory, a także okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodych artystów wspierał szkolny chór. Część artystyczna wzbogacona została, dzięki staraniom pani Joanny Snochowskiej-Grygo, w pieśni patriotyczne oraz tańce narodowe. Uczniowie klasy 7e zatańczyli poloneza do utworu pt.”Pamięć w nas”. Dekorację oraz gazetkę okolicznościową wykonała pani Ewa Kozak, a pani Ewa Krychniak uwieczniła występy naszych artystów na zdjęciach. Końcowym etapem uroczystości było wręczenie dyplomów uczestnikom i laureatom Szkolnego Konkursu Ortograficznego. Wicedyrektor szkoły- pani Joanna Zajczyk podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie uroczystej akademii, a mistrzom ortografii życzyła dalszych sukcesów. W odświętnych nastrojach, nucąc pieśni patriotyczne, snując refleksje na temat wolności danej i (jak nas uczył św. Jan Paweł II) zadanej, wracaliśmy do sal lekcyjnych.


Konstytucja 3 Maja była jedną z ostatnich prób ratowania Polski przed zaborcami. Wprowadziła dziedziczność tronu, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, gwarantowała równe prawa mieszczanom i szlachcie, brała chłopów pod opiekę państwa, wprowadziła zawodową armię oraz zlikwidowała liberum veto. Mimo, że obowiązywała 14 miesięcy, to przez wieki była symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu.

Galeria zdjęć

Dorota Kozak-Mucuś