Po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.

Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu.

W ramach projektu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach wychowawczych poświęconych tej tematyce, a także odwiedzili pobliski cmentarz, gdzie posprzątali groby żołnierzy i zapalili symboliczny znicz oddając hołd zmarłym. Młodsze klasy wykonały prace plastyczne związane z tematyką Święta Zmarłych.

Chwila ciszy przy pomniku pozwoliła dzieciom zadumać się nad tymi, którzy chcieli żyć tak samo jak my teraz, jednak zginęli za to, że byli patriotami, za to, że kochali swój kraj, po prostu za to, że byli Polakami. Ten jesienny spacer to prawdziwa lekcja historii kształtująca u uczniów postawę patriotyzmu, wrażliwości i odpowiedzialności za podtrzymywanie pamięci o bohaterach, którzy walczyli i oddali życie za wolność i niepodległość naszego kraju.

Katarzyna Wysztygiel