7 czerwca klasy 5a i 5b odwiedziły nadbużańskie miejscowości takie jak Siemiatycze, Drohiczyn i Mielnik, a w drodze powrotnej Świętą Górę Grabarkę. Każdy z uczestników nie tylko podziwiał cudowne krajobrazy nad rzeką Bug, ale poznał historię miejsc, które odwiedzał. Nie było czasu na nudę, gdyż program zapewniał moc atrakcji.
Podczas spaceru po Siemiatyczach poznaliśmy historię tego miejsca, rolę rodów magnackich i samej księżnej Anny Jabłonowskiej, która przyczyniła się do rozwoju tego miasteczka. Mieliśmy też okazję zwiedzić barokowy kościół p.w. Wniebowzięcia NMP.
Kolejnym przystankiem na naszej trasie był Drohiczyn. Wspinaczka na Górę Zamkową, z której widzieliśmy przepiękne zakole Bugu, Nadbużański Park Historyczno-Kulturowy z muzeum kajakarstwa oraz multimedialne Centrum Edukacji Przyrodniczej to atrakcje, które na długo zostaną w naszej pamięci. Muzeum Motocykli zdobyło serca nie tylko 'moto-maniaków', wszyscy byli zachwyceni eksponatami, które tam się znajdują.
Kolejną Górę Zamkową zdobyliśmy w Mielniku. Zapierający dech w piersiach widok na rzekę Bug, wynagrodził nam trudy wspinaczki, a ruiny gotyckiego kościoła zamkowego pozwoliły na chwilę przenieść się w czasie. Wyrobiska ciągle jeszcze czynnej kopalni kredy, które mogliśmy obejrzeć z tarasu widokowego to prawie ostatni punkt naszej wyprawy.
Na koniec odwiedziliśmy Grabarkę z charakterystycznym lasem krzyży na 'wzgórzu pątników' oraz cerkiew prawosławną i monaster żeński Św. Marty i Marii. Miejsce to jest bardzo ważne w religii prawosławnej, ale nie tylko wyznawcy tej religii je odwiedzają m.in. z powodu słynącego z uzdrawiających mocy źródełka, gdzie każdy może zaczerpnąć 'cudownej' wody.
Piękne jest nasze Podlasie. Nie musimy daleko podróżować, żeby zachwycać się naturą i poznawać fascynujące historie naszych małych ojczyzn.
Wycieczka została dofinansowana przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną ze środków programu 'Poznajemy Podlaskie'. Dziękujemy Pani Wicedyrektor Joannie Zajczyk za pomoc w jej zorganizowaniu oraz oprowadzenie po wspaniałych miejscach i przybliżenie nam ich historii.
Monika Horosz