2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.

W naszej szkole 3 kwietnia wśród nauczycieli i uczniów klas I-III dominował kolor niebieski- kolor solidarności
z autyzmem. Każda klasa obejrzała prezentację i film będący wprowadzeniem do tematyki autyzmu. Dzieci z młodszych
klas kolorowały i wycinały motyle, które są inspiracją myśli o zmianach i symbolizują piękno różnorodności
oraz ciągłego rozwoju.

Celem akcji było podniesienie świadomości dzieci i młodzieży, budowanie zrozumienia i akceptacji dla osób, które zmagają się z tym zaburzeniem na co dzień.

"WIEM, ROZUMIEM, POMAGAM..." to słowa, które towarzyszyły naszym uczniom i otwierały ich umysły i serca na osoby ze spektrum autyzmu i ich potrzeby.

Katarzyna Wysztygiel