17 grudnia uczniowie klasy IV B i IV D uczestniczyli w niezwykłej lekcji przyrody. Swoją hodowlaną pasją podzielił się z nimi ich kolega Mateusz Zajkowski.

Mateusz od dwóch lat hoduje agamy brodate. Jaszczurki mieszkają w terrarium, które Mateusz sam wykonał i urządził. Zadbał o to, aby zwierzęta miały właściwą temperaturę, oświetlenie, ścianki do wspinania się, basen do kąpieli, miejsca do wypoczynku i oczywiście właściwie dobrany pokarm czyli drewnojady, mączniaki, świerszcze i karaczany, a nawet małe myszy. Opiekun sprawuje się doskonale, a jego podopieczni właśnie spodziewają się potomstwa.

Koledzy i koleżanki byli pod wrażeniem ogromnej wiedzy i zaangażowania Mateusza w opiekę nad agamami.

Młody człowiek, który podejmuje się hodowli zwierząt zaspokaja naturalną potrzebę  bliskości z naturą, uczy się odpowiedzialności i troski o innych, empatii i współczucia, dyscypliny i poczucia obowiązku. Zwierzę nie jest rzeczą, którą można odstawić na półkę, jeśli jest się zmęczonym lub znudzonym. Nauka odpowiedzialności za żywe stworzenia z pewnością zaowocuje w przyszłości. Brawo Mateusz. Jesteś wspaniałym, godnym naśladowania przykładem dla rówieśników.

Bożena Sierżan