15 grudnia dzieci należące do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego wzięły udział w dwóch zajęciach na Politechnice Białostockiej. Tym razem odbywały się one w budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB. Pierwsze - zajęcia matematyczne - poruszały problem mostów w Królewcu (Kaliningrad). W XVIII wieku mieszkańcy Królewca zastanawiali się czy można przejść przez siedem mostów na rzece Pregoła w taki sposób, by każdy z nich pokonać tylko jeden raz.

Młodzi uczestnicy warsztatów na przygotowanej makiecie empirycznie próbowali szukać rozwiązania tego problemu. Doszli do wniosku, że jest to niemożliwe. Pracując na kartach pracy poznali tzw. figury unikursalne.  Wraz z panią prowadzącą sformułowali znane w matematyce wnioski dotyczące grafów.

Drugie zajęcia dotyczyły historii pisma i książki i połączone były ze zwiedzaniem bardzo nowoczesnej Biblioteki Politechniki Białostockiej.

Dzieci najbardziej zaciekawił „książkomat” (wrzutnia umożliwiająca zwrot wypożyczonych materiałów- wizualnie podobna do bankomatu) umieszczony na zewnętrznej ścianie budynku. Jest on czynny całą dobę przez siedem dni w tygodniu.

Zainteresowanie wzbudził też specjalny komputer dla osób niepełnosprawnych ze specjalistycznym udźwiękowiającym i powiększającym oprogramowaniem, myszką i lupą.  W księgozbiorze biblioteki są też książki, które mogą wypożyczać nasi studenci.

Podczas zajęć w sali komputerowej dzieci obejrzały prezentację  zapoznającą z dziejami książki i druku a nową wiedzę utrwalały pracując w grupach na karach pracy.