30 maja 2018 r. uczniowie klasy 7d wybrali się na nietypową wycieczkę. Jej celem było poznanie skrawka historii naszego miasta zamkniętej w miejscowych pomnikach. Oto co napisały uczennice.

Pomnik Jana Pawła II

Zbiórkę na budowę tego pomnika przeprowadziło wśród mieszkańców Stowarzyszenie „Barka”. Został odsłonięty 16 października 2014 roku w 10 rocznicę nadania gimnazjum imienia papieża. Jego autorką jest Jadwiga Szczykowska-Załęska.

Popiersie Adama Mickiewicza

Pomnik naszego patrona znajduje się przed budynkiem szkoły przy ulicy Grodzieńskiej. Został ufundowany przez społeczeństwo Sokółki w 1979 roku.

Pomnik Józefa Piłsudskiego

Miał on stanąć w Białymstoku, jednak władze tego miasta zdecydowały się na inne miejsce. Postawiono go na placu przy ulicy Piłsudskiego w latach 90.

Drewniany monument pięciu kultur

Wybudowany został w roku 2009, gdy Sokółka obchodziła 400-lecie nadania praw miejskich. Znajduje się on na rogu ulicy Wróblewskiego i Piłsudskiego. Przedstawia on wielokulturowość Sokółki naszego miasta.

Głaz w parku

Na skwerze przy placu Kościuszki znajduje się głaz, który upamiętnia 300 lat istnienia osadnictwa tatarskiego na terenie Bohonik, Drahl i Malawicz. Odsłonięty został w czerwcu 1979 roku.

Dąb Wolności

Dąb Wolności został posadzony 3 maja 1921 roku dla uczczenia odzyskania niepodległości przez Polskę. Odbyło się to w sposób uroczysty przy udziale młodzieży szkolnej i licznie zgromadzonych mieszkańców Sokółki. Znajduje się w parku przed kinem Sokół.

Pomnik Wolności

Został wybudowany w 1927 roku na cześć ofiar wojny polsko-bolszewickiej oraz dzieci w niej poległych. Monument ten zburzony został przez Niemców, lecz niedawno odnaleziono górę posągu i postawiono ją z powrotem na miejsce. Stoi na ulicy Białostockiej.

Pomnik 400-lecia miasta

Tuż przed Urzędem Miejskim, na Placu Kościuszki, znajduje się kolumna upamiętniająca 400-lecie nadania praw miejskich Sokółce. Został odsłonięty w 2009 roku. Wtedy też wyprodukowano sokólską monetę "Sokole".

Pomnik poświęcony pamięci deportowanych na Sybir i do Kazachstanu.

Znajduje się u zbiegu ulic Grodzieńskiej i Mickiewicza. Stanął tam w 2007 roku. Po katastrofie smoleńskiej ustawiono też w tym miejscu głaz upamiętniający osoby, które tam zginęły.

Pomnik poświęcony braciom Lewoniewskim

Pierwotnie znajdował się na placu przy stadionie miejskim, przy ulicy Grodzieńskiej. Gdy powstawało sokólskie Tesco, tabliczkę wyremontowano i zamocowano na nowym głazie narzutowym przy ulicy Lotników Lewoniewskich.

Pomnik braci Ejsmontów

W maju 2013 nad zalewem na Osiedlu Zielonym odsłonięto pomnik poświęcony braciom Ejsmontom, polskim żeglarzom.

Tekst: Hanna Winiarska i Aleksandra Walenciej

Zdjęcia:Jowita Ochrymiuk.